Brigettes $ 86 grocery shopping trip and weekly menu schedule

    0
    36


    My older sister Brigette shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of their weekly menu plans, and you can go HERE to read all about their family!

    Aldi

    2 64-ounce carton of orange juice – $ 3.18

    1 gallon of 2% milk – $ 1.46

    1 32-ounce carton half and half – $ 1.39

    1 16-ounce carton of heavy whipped cream – $ 1.15

    1 gallon of whole milk – $ 1.46

    1 box of crispy rice – $ 1.35

    1 family size box of Frosty Flakes – $ 1.89

    1 box of rice squares – $ 1.39

    1 box of Balance Squares – $ 1.55

    1 bag of organic multigrain chips – $ 1.37

    1 bag of Kettle Chips – $ 1.29

    1 5-pound bag of all-purpose flour – $ 1.15

    1 bag of pretzels – $ 0.69

    1 pkg of flour tortillas – $ 1.49

    1 pkg hot dog bun – $ 0.59

    2 loaves of sandwich bread – $ 1.10

    1 sachet of plain rice cakes – $ 1.75

    1 jar of canned strawberry – $ 1.39

    1 jar of organic olive oil – $ 3.89

    1 pkg of pepperoni – $ 2.25

    1 pkg of Premium Bacon – $ 3.89

    1 16-ounce packet of Deli Meat – $ 2.49

    1 pkg of uncured turkey francs – $ 2.29

    1 pkg of fresh boneless and skinless chicken thighs ($ 1.69 / lb) – $ 4.99

    1 24-ounce carton of cottage cheese – $ 1.49

    2 16-ounce bags of shredded cheddar cheese – $ 4.30

    6 individual boxes of Greek yogurt – $ 3.30

    2 1-pound boxes of Butter Quarters – $ 4.30

    1 jar of peanut butter – $ 1.19

    1 glass of salsa – $ 0.89

    1 seedless cucumber – $ 0.75

    2 cans of green beans – $ 0.74

    2 avocados – $ 1.38

    1 can of olives – $ 0.99

    1 3ct Bag of Multi-Colored Peppers – $ 2.49

    1 3-pound bag of pinata apples – $ 3.99

    1 carton of grape tomatoes – $ 1.59

    1 seedless watermelon – $ 3.49

    1 large tub of organic spring mix – $ 3.49

    1 pkg Romaine Hearts – $ 2.49

    1 5-pound bag of baked potatoes – $ 2.85

    2 dozen eggs – $ 1.22

    Some good friends surprised us and bought us a membership in a local CSA for the first half of the summer. Once a week we pick up a box of products. This was our first box. Everything is amazing!

    Total Weekly Grocery: $ 86.38

    Weekly menu plan

    We sat for some friends out of town this week. So we enjoyed a dozen fresh eggs a day! 🙂

    breakfast

    Muesli, oatmeal, boiled / fried / scrambled eggs, vegetarian omelets, yogurt

    Having lunch

    Peanut Butter Jelly Sandwiches / Rice Cake, Bell Pepper, Watermelon x 2

    Deli meat / cheese sandwiches, pickles, apples x 2

    Pretzels, oranges, cauliflower with ranch dip, hard boiled eggs

    Leftovers x 2

    dinner

    Hot dogs, potato chips, watermelon, green beans

    Homemade pepperoni pizza, tossed salad

    Build your own taco salad / burrito (Spiced ground venison, chopped romaine, grated cheese, olives, salsa, multigrain chips, boiled rice)

    Grilled Chicken, Baked Potatoes, Grilled Yellow Pumpkin

    Pancakes, bacon, eggs, strawberries

    Game, roasted broccoli, baked potato wedges

    Leftovers

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here