Brigette’s $ 92 grocery shopping tour and weekly menu plan for 6

    0
    11


    Aldi

    2 gallons of 2% milk – $ 2.84

    1 half gallon of whole milk – $ 1.68 (they ran out of gallons)

    1 32 oz carton half and half – $ 1.39

    1 16-ounce carton of heavy whipped cream – $ 1.15

    1 pound box of butter quarters – $ 1.93 (I only checked my receipt later to see that it was so cheap – would have bought more!)

    2 half gallons of orange juice – $ 3.18

    1 half gallon of almond milk – $ 1.49

    1 case of crispy rice – $ 1.35

    1 family size box of Frosty Flakes – $ 2.19

    1 box of cinnamon crunch squares – $ 1.19

    1 box of frozen shredded wheat – $ 1.07

    1 large canister of Quick Oats – $ 1.19

    1 8 ounce pkg. Deli Sliced ​​Cheese – $ 1.25

    3 8-ounce pkgs of cheese – $ 3.75

    1 16 oz pkg of shredded cheddar cheese – $ 2.49

    1 5-pound bag of all-purpose flour – $ 1.15

    1 10-pound bag of Russet Potatoes – $ 3.49

    4 cans of green beans – $ 1.58

    1 3 ct pkg. multicolored peppers – $ 2.49

    6 bags of frozen broccoli florets – $ 5.10

    1 pkg. Romaine Hearts – $ 2.49

    1 cauliflower – $ 2.29

    1 carton of mushrooms – $ 0.89

    1 bunch of bananas ($ 0.37 / lb) – $ 0.75

    1 packet of fresh zucchini ($ 1.39 / lb) – $ 2.19

    1 sachet of spinach – $ 0.79

    1 carton of artisanal salad – $ 2.89

    1 jar of creamy organic peanut butter – $ 2.89

    1 32-oz box of elbow macaroni – $ 1.09

    2 boxes of macaroni and cheese – $ 0.68

    4 dozen eggs – $ 2.28

    1 packet of turkey bacon – $ 1.89

    1 packet of hot peppers – $ 1.99

    1-b-roll sausage – $ 1.89

    1 16-oz-pkg deli meat – $ 2.49

    1 5 lb roll 73/27 ground beef – $ 9.95

    6 serving cartons of Greek yogurt – $ 3.30

    1 24-oz carton of cottage cheese – $ 1.49

    1 box of family size Cheddar Cheese Crackers – $ 2.55

    1 bag of nacho chips – $ 1.09

    1 bag of vegetable straws – $ 1.75

    1 bag of rice cake – $ 1.75

    1 loaf of 12 grain bread – $ 1.25

    1 loaf of wheat sandwich bread – $ 0.58

    1 packet of hamburger buns – $ 0.58

    1 pkg of flour tortillas – $ 0.95

    1 glass of salsa – $ 0.89

    Total Purchases for the Week: $ 92.68

    Weekly menu plan

    breakfast

    Muesli, oatmeal, toast, boiled / fried / scrambled eggs, vegetarian omelets, smoothies, yogurt, cottage cheese

    Having lunch

    Deli meat / cheese sandwiches, oranges, nacho chips x 2

    Cheese quesadillas, peppers, apples x 2

    Peanut butter on cheese crackers or rice cakes, bananas, cucumbers (from a friend’s garden)

    Leftovers x 2

    Dinner

    Grilled hamburgers, grilled zucchini, baked potato fries, mixed salad

    Roast venison in a crockpot, baked potatoes, broccoli, biscuits

    Sausage sauce over rice, broccoli, tossed lettuce

    Pancakes, turkey bacon, scrambled eggs with cheese, roasted cauliflower

    Dinner at my sister’s house (I’m bringing macaroni and cheese and Ultimate Double Chocolate Brownies

    Pepperoni pizza, mixed salad, breadsticks

    Date Night Out (kids eat macaroni and cheese at home)

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here