Brigettes $ 92 grocery shopping trip and weekly menu plan for 6

    0
    28


    March 27, 2021 | Brigette Shevy


    favouriteLoadingAdd to my favorites

    My older sister Brigette shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of their weekly menu plans, and you can go HERE to read all about their family!

    Aldi

    1 64-ounce carton of oat milk – $ 2.99

    1 gallon of whole milk – $ 1.47

    1 gallon of 1% milk – $ 1.47

    1/2 gallon of orange juice – $ 1.59

    1 32-ounce carton half and half – $ 1.39

    1 16-ounce carton of heavy whipped cream – $ 1.15

    4 sachets of frozen broccoli flowers – $ 3.40

    1 box of rice squares – $ 1.39

    1 box of Crunchy Granola Raisin Bran – $ 2.09

    1 box of Frosted Shredded Wheat – $ 1.07

    1 box of crispy rice – $ 1.35

    1 can of baking soda – $ 0.99

    Bake 1 can of cocoa – $ 1.79

    1 4 pound bag of sugar – $ 1.89

    1 5-pound bag of flour – $ 1.15

    1 can of parmesan cheese – $ 2.25

    1 jar of green olives – $ 0.69

    1 large jar of unsweetened applesauce – $ 1.95

    1 sachet of Organic Romaine Hearts – $ 2.79

    1 sachet of Mini Sweet Peppers – $ 2.65

    2 sachets of fresh green beans – $ 2.18

    1 large tub of Organic Spring Mix – $ 3.49

    1 carton of grape tomatoes – $ 1.49

    1 pineapple – $ 1.45

    1 6ct bag of small avocados – $ 1.39

    1 6ct pack of raisins in boxes – $ 0.95

    1 sachet of flat leaf spinach – $ 1.19

    1 2 pound bag of carrots – $ 0.99

    1 pkg of fresh zucchini – $ 0.99

    1 large bag of organic kale – $ 2.99

    1 3ct packet of Garlic Heads – $ 0.99

    1 3 pound bag of lemons – $ 1.89

    1 bag of sweet potato chips – $ 2.49

    1 bag of organic blue corn chips – $ 1.37

    1 16-ounce packet of Deli Meat – $ 2.49

    1 16-ounce bag of grated cheddar cheese – $ 2.55

    1 16-ounce bag of shredded Italian cheese – $ 2.19

    1 sachet of simple rice cakes – $ 1.75

    1 pound sausage – $ 1.49

    1 pound turkey bacon – $ 1.89

    1 pkg Uncured Turkey Hot Dogs – $ 1.89

    1 32-ounce carton of egg whites – $ 2.95

    1 large jar of organic apple cider vinegar – $ 3.55

    1 glass of mild salsa – $ 0.89

    1 jar of baby dills – $ 0.89

    1 glass of Texas Pete Hot Sauce – $ 1.63

    1 glass of garlic salt – $ 0.95

    1 32-ounce tub of Plain Greek Yogurt – $ 2.39

    5 single serving boxes of Greek yogurt – $ 2.20

    1 1-pound box of Butter Quarters – $ 1.89

    1 loaf of sandwich bread – $ 0.55

    1 pkg hot dog bun – $ 0.59

    1 jar of spaghetti sauce – $ 0.85

    Total Groceries for the Week: $ 92.94

    Weekly menu plan

    breakfast

    Muesli, oatmeal, smoothies, yogurt

    Having lunch

    Deli meat sandwiches, carrots, raisins or pineapples x 2

    Rice cake with peanut butter, mini peppers, apples (Left over from a few weeks ago when I bought some discounted apples at a street stall)

    Baked potatoes with cheese, green beans and apples

    Leftovers x 3

    dinner

    Hot dogs, sweet potato chips, grilled zucchini, tossed lettuce

    Spinach-quiche (meatless), Applesauce, cookies

    Pancakes, bacon, hash browns, toasted parmesan broccoli

    Upside down pizza (Substitute sausage), Thrown lettuce, green beans

    Venison meatloaf, kale salad with lemon dressing (something like this recipe), Sweet potato chips

    Build your own taco salad (Spiced ground venison, grated cheese, crushed romaine, avocados, salsa, blue corn chips), broccoli

    Date night


    Subscribe for free Email updates from Money Saving Mom® and mine Freezer Cooking Guide free!

    Read the newer post

    «Earn extra money with MySoapBox!

    Read the older post
    Red Robin: $ 10 off $ 40 purchase »


    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here