Brigettes $ 96 Grocery Shjopping Trip and Weekly Menu Schedule

    0
    14


    Aldi

    2 gallons of milk – $ 3.18

    1 32 oz carton half and half – $ 1.55

    1/2 gallon of unsweetened almond milk – $ 1.79

    1 32-ounce carton of Greek yogurt – $ 3.19

    5 serving cartons of Greek yogurt – $ 2.95

    1 pound box of butter quarters – $ 2.59 $ 2

    1 pkg of fresh chicken legs ($ 0.99 / lb) – $ 6.35

    1 16-oz-pkg deli meat – $ 2.49

    1 pound of country sausage – $ 3.05

    2 boxes of Annie’s Macaroni and Cheese – $ 2.38

    1 box of cocoa rice – $ 1.45

    1 box of rice squares – $ 1.55

    1 pack of family size honey nut crispy oats – $ 2.49

    1 box of crispy rice – $ 1.45

    1 family size box of Frosty Flakes – $ 2.19

    1 jar of onion powder – $ 0.95

    1 jar of dried parsley – $ 0.95

    1 jar of dried oregano – $ 0.95

    1 bag of frozen strawberries – $ 2.95

    1 3 ct pkg. Garlic heads – $ 1.19

    1 seedless watermelon – $ 3.69

    1 bunch of bananas ($ 0.38 / lb) – $ 1.02

    2 cans of green beans – $ 0.94

    1 large tub of organic spring mix – $ 3.59

    1 bag of cherries ($ 1.19 / lb) – $ 3.51

    1 can of artisanal salad – $ 2.89

    1 3-pound bag of Pink Lady Apples – $ 3.99

    1 3-pound bag of Fuji apples – $ 3.29

    1 3-pound bag of red onions – $ 2.19

    2 bags of frozen broccoli florets – $ 1.70

    1 bag of baby carrots – $ 0.89

    1 sachet of spinach – $ 0.99

    1 can of dill pickles – $ 1.15

    1 glass of salsa – $ 0.95

    2 cans of tomato paste – $ 0.82

    1 jar of organic canned food – $ 2.29

    1 jar of strawberry jam – $ 1.69

    3 8-ounce chunks of cheddar cheese – $ 4.35

    1 16-ounce bag of grated mozzarella cheese – $ 2.59

    1 16-ounce bag of shredded cheddar cheese – $ 2.59

    1 can of parmesan cheese – $ 1.99

    1 12 ounce pkg. Chocolate Chips – $ 1.19

    1 16-ounce box of Rotini Pasta – $ 0.75

    1 bag of rice cake – $ 1.89

    2 loaves of honey-wheat bread – $ 1.80

    Total: $ 96.83

    Bush-N-vine

    (local CSA – we have a weekly membership that some dear friends have given us)

    Cucumbers, eggplants, tomatoes, green pepper, corn on the cob, blackberries, cherry tomatoes, beans

    Weekly Grocery Store: $ 96.83

    Weekly menu plan

    breakfast

    Everyone is responsible for preparing / tidying up their own breakfast. The choices are:

    Muesli, oatmeal, scrambled eggs / boiled / fried eggs, toast, fruit, yogurt

    Having lunch

    Deli Meat Sandwiches, Apples, Cucumber x 2

    Peanut butter and jelly on rice cake, blackberries, pepper / grape tomatoes

    Grilled cheese sandwiches, carrots, apples x 2

    Leftovers x 2

    dinner

    Homemade pasta sauce with sausage over rotini, tossed lettuce, green beans

    Grilled chicken, broccoli, cucumber / tomato salad, corn on the cob, watermelon

    Game meatloaf, lightly fried eggplant, cookies, cheesy hashbrown casserole

    Date night out (for our 16th anniversary! – children eat macaroni and cheese at home)

    Homemade pepperoni pizza, lettuce, watermelon

    Roast venison in the Instant Pot, mashed potatoes, cherries, broccoli, Ultimate Double Chocolate Brownies

    Leftovers (or pancakes)

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here