Brigette’s $ 97 shopping spree and weekly menu plan for 6

0
29


March 20, 2021 | Brigette Shevy


favouriteLoadingAdd to my favorites

My older sister Brigette shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of their weekly menu plans, and you can go HERE to read all about their family!

Aldi

1/2 gallon of unsweetened almond milk – $ 1.79

1 32-ounce carton half and half – $ 1.55

2 64-ounce cartons of orange juice – $ 3.18

1/2 gallon of whole milk – $ 1.71 (You ran out of gallons of milk – that’s $ 0.10 cheaper than half a gallon … find out that one?!?)

2 1-pound boxes of Butter Quarters – $ 4.42

1 pkg of fresh chicken breast ($ 1.69 / lb) – $ 9.17

1 pkg Unhardened Turkey Francs – $ 1.99

1 sachet of pepperoni – $ 1.99

3 dozen eggs – $ 2.84

1 32-ounce carton of egg whites – $ 2.95

2 cans of green beans – $ 0.94

4 cans of tuna – $ 2.60

1 16-ounce packet of Deli Meat – $ 2.49

1 16-ounce bag of grated cheddar cheese – $ 2.75

1 8-ounce deli cheese sliced ​​- $ 1.25

1 jar of pasta sauce – $ 0.85

1 5-pound bag of all-purpose flour – $ 1.15

1 32-ounce carton of Plain Greek Yogurt – $ 2.99

5 single serving boxes of Greek yogurt – $ 2.95

1 sachet of Frozen Colorful Carrot / Cauliflower Mixture – $ 1.99 (something new for Aldi – we try for fun)

1 pkg Romaine Hearts – $ 2.69

2 bags of red grapes ($ 0.99 / lb) – $ 2.51

1 3 pound bag of sweet potatoes – $ 1.99

1 sachet of mini cucumbers – $ 1.99

1 large tub of Organic Spring Mix – $ 3.19

2 cauliflowers – $ 3.98

1 bunch of bananas – $ 1.38

2 boxes of strawberries – $ 2.18

1 pkg of baby carrots – $ 0.69

2 sachets of Steamable Green Beans – $ 1.50

4 sachets of frozen broccoli flowers – $ 3.40

1 family size box of Frosty Flakes – $ 1.99

1 box of Balance Squares – $ 1.69

1 box of Crunchy Raisin Bran – $ 2.09

1 large canister of Old Fashioned Oats – $ 2.29

1 pkg of flour tortillas – $ 1.45

1 bag of chocolate chips – $ 1.25

1 2-pound bag of Brown Sugar – $ 1.29

1 40-ounce jar of peanut butter – $ 2.25

1 2-pound bag of powdered sugar – $ 1.29

1 box of Graham Crackers – $ 0.85

1 bag of Nacho Chips – $ 0.85

1 pkg hamburger bun – $ 0.59

1 pkg hot dog bun – $ 0.59

1 sachet of rice cake – $ 1.69

Total Weekly Grocery: $ 97.91

Weekly menu plan

breakfast

Everyone is responsible for preparing / cleaning up their own breakfast. The choices are:

Muesli, oat flakes, boiled / scrambled / fried eggs, fruit, smoothies, vegetarian omelets, yogurt

Having lunch

Tuna sandwiches, strawberries, cucumber x 2

Deli meat / cheese sandwiches, grapes, carrots x 2

Rice cake with peanut butter, apples, mini peppers x 2

Leftovers

dinner

Hot dogs, baked french fries, broccoli

Grilled hamburgers (I use half venison / half ground beef), Fried cauliflower, tossed lettuce

Grilled chicken, cookies, green beans, baked sweet potatoes

Simply delicious chicken rice soup, homemade bread

Build your own burrito / taco salad (Spiced venison, grated cheese, nacho chips, tortillas, salsa, chopped olives, chopped onions, chopped romaine, rice), Steamed cauliflower and carrot medley

Pepperoni pizza, tossed salad, Reese’s bars

Leftovers


Subscribe for free Email updates from Money Saving Mom® and mine Freezer Cooking Guide free!

Read the newer post

«Free trial from Audiobooks.com (3 FREE audiobooks to listen to!)

Read the older post
Free JCPenney Kids Zone Craft: Get a Spring Craft! »


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here