Brigette’s $ 99 grocery shopping tour and weekly menu plan for 6

    0
    36


    Aldi

    1/2 gallon of orange juice – $ 1.59

    1 gallon of whole milk – $ 1.49

    1 32 oz carton half and half – $ 1.45

    1 24-oz carton of cottage cheese – $ 1.49

    1 32-ounce carton of plain Greek yogurt – $ 1.99

    6 serving cartons of Greek yogurt – $ 3.30

    1 32-ounce carton of egg whites – $ 2.95

    2 dozen eggs – $ 1.50

    1 10 pound bag of chicken thigh quarters – $ 4.90

    1 packet of turkey bacon – $ 1.89

    1 5 lb roll of frozen 73/27 ground beef – $ 8.15

    1 pkg. Deli meat – $ 2.49

    1 8-ounce pack of sliced ​​deli cheese – $ 1.25

    3 8-ounce pkgs of cheddar cheese – $ 4.35

    1 bag of hot peppers – $ 1.99

    1 pound of country sausage – $ 2.69

    2 cans of green beans – $ 0.94

    1 16-ounce bag of mini pickles – $ 1.99

    1 large tub of organic spring mix – $ 3.49

    1 pineapple – $ 1.19

    1 bag of red grapes ($ 0.85 / lb) – $ 2.35

    1 bag of mini peppers – $ 2.49

    1 3-pound bag of Pink Lady Apples – $ 2.99

    1 sachet of Romaine Hearts – $ 1.99

    1 pkg of fresh zucchini – $ 2.22

    1 carton of artisanal salad – $ 2.19

    1 sachet of spinach – $ 1.19

    1 3 ct pkg. Garlic heads – $ 0.99

    1 16-ounce bag of fresh ginger root – $ 1.69

    1 watermelon – $ 3.89

    2 sachets of frozen rice cauliflower – $ 3.78

    1 cauliflower – $ 1.99

    1 5 pound bag of potatoes and 2 butternut squash (free from a huge box someone brought to church to share)

    1 jar of organic chipotle ranch salad dressing – $ 1.79

    1 glass of organic vinaigrette dressing – $ 1.79

    1 jar of BBQ sauce – $ 0.85

    1 box of cinnamon crunch squares – $ 1.39

    1 box of honey wheat puffs – $ 2.19

    1 box of rice squares – $ 1.49

    1 box of cocoa rice – $ 1.39

    1 bag of flour tortillas – $ 1.19

    1 32-ounce box of spaghetti pasta – $ 1.09

    1 bag of vegetable straws, reduced – $ 0.92

    1 bag of pretzels – $ 0.82

    1 bag of simple rice cakes – $ 1.49

    1 bag of corn chips – $ 0.69

    1 loaf of sandwich bread – $ 0.55

    1 packet of hamburger buns – $ 0.59

    1 packet of chocolate chips – $ 1.19

    1 jar of spaghetti sauce – $ 0.85

    Purchase amount for the week: $ 99.45

    Weekly menu plan

    breakfast

    Toast, muesli, oatmeal, fruit, yogurt, cottage cheese, smoothies, scrambled eggs / fried eggs / boiled eggs, vegetable omelets

    Having lunch

    Cheese sequesadillas, grapes, cucumber, pretzels

    Deli meat / cheese sandwiches, watermelon, veggie straws, grapes x 2

    Rice cake with peanut butter and jelly, apples, peppers x 2

    Leftovers x 2

    dinner

    Spaghetti, mixed salad, homemade French bread

    Sausage sauce over biscuits, fruit salad

    Grilled chicken, roasted butternut squash, fried cauliflower rice

    Chicken sauce over rice, lettuce, butter-broiled hamburger buns

    Upside down pizza (with hot peppers), Green beans, watermelon

    Put together your own taco salad (Spiced minced meat, grated Romaine, homemade tomatoes, grated cheese, chopped onions, corn chips, salsa, Greek natural yogurt), rice

    Leftover taco meat and cheese (Salsa, Greek yogurt, etc.) over baked potatoes, fried zucchini

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here