Gretchen’s $ 89 grocery shopping trip and menu plan for 5

0
93


March 16, 2021 | Gretchen


favouriteLoadingAdd to my favorites

Aldi

2 cartons of yogurt – $ 1.79 each

1 gallon of milk – $ 2.17

1 canola oil – $ 1.35

2 pkg MooTubes yogurt – $ 1.55 each

1 sachet of frozen chicken breast – $ 5.59

2 dozen eggs – $ 0.94 each

1 can of pineapple chunks – $ 0.95

2 sachets of marshmallows – $ 0.89 each

1 pkg of hot dogs – $ 0.99

1 jar of pasta sauce – $ 0.85

0.44 lbs Roma tomatoes – $ 0.42

1 unsweetened applesauce – $ 1.95

1 bag of frozen peas – $ 0.75

1 Italian dressing – $ 0.89

1 box of Cinnamon Crunch Squares – $ 1.39

1 whole chicken – $ 6.74 (Not pictured because it was already in the smoker!)

1 pound oven fried turkey breast – $ 4.29

2 cans of refried beans – $ 0.69 each

1 natural peanut butter – $ 1.19

1 pkg Pie Crusts – $ 1.35

1 pkg of cinnamon and raisin bagels – $ 1.49

1 loaf of bread – $ 0.55

1 box of Chewy Granola Bars – $ 0.95

1 box of Chocolate Puffs Granola – $ 1.29

1 box of cheese crackers – $ 2.85

1 pkg hot dog bun – $ 0.79

1 pkg of spaghetti noodles – $ 1.09

1 box of Graham Crackers – $ 0.85

2 sachets of grated cheddar cheese – $ 2.75 each

1 ranch dressing – $ 0.89

1 applesauce cups – $ 1.19

1 box of organic spring mix – $ 3.59

2 sachets of flour tortillas – $ 1.45 each

1 sachet of Caesar Salad – $ 2.29

1 bag of chocolate chips – $ 1.29

3 cans of tuna – $ 0.65 each

1 BBQ sauce – $ 0.85

1 bag of apples – $ 3.29

1 bag of pretzels – $ 0.82

3 avocados – $ 0.49 each

1 seedless cucumber – $ 1.29

1 pkg yeast – $ 0.89

Total: $ 80.66

Large quantities

Bumped into Big Lots to check out the curtains and found some snacks in the Markdown area while I was there.

1 sachet of organic corn puffs – $ 0.95

1 bag of BBQ chips – $ 0.50

Total: $ 1.45

Walmart

4 boxes of Annie’s Mac & Cheese – $ 1 each, uses 4 $ 0.20 / 1 Ibotta discounts – $ 0.80 each of discounts

1 can of enchilada sauce – $ 2.98

1 mountain rope – $ 1.98, used $ 1.98 / 1 Ibotta discount – Free after discount

1 Pepsi Zero – $ 1.25, Used $ 1.78 / 1 Ibotta Discount – Free plus $ 0.53 excess after discount

1 bag of Popping Corn – $ 1.66

2 Chobani Flip Yogurts – $ 1.22 each, uses $ 1.22 / 2 Ibotta discount – $ 0.61 each after the discount

1 box of Kraft Mac & Cheese – $ 0.98, used Ibotta discount of $ 0.10 – $ 0.88 after discount

Earned $ 2 extra from Ibotta for completing the bonus

Total after discounts: $ 7.41

Total for all stores: $ 89.51

Menu plan for this week

breakfast

Muesli, bagels, broccoli cheese quiche, oatmeal, yogurt

Having lunch

Turkey Rolls / Chips, Peanut Butter & Jelly Sandwiches / Cheese Balls, Mac & Cheese / Apples x 2, Hard Boiled Eggs / Cheese / Fruit, Tuna Sandwiches / Vegetables, Leftovers

dinner

Smoked Chicken, Caesar Salad, Pumpkin Chocolate Chip Muffins

Brown bag burritos, rice, sliced ​​apples

Spaghetti, cookies, steamed peas

Italian chicken, mashed potatoes, green beans

Sweet and sour meatballs with rice, fruit salad (with fruit leftovers from the last week)

Homemade cheese pizza, breadsticks, tossed salad

Salad bar with grilled chicken


Subscribe for free Email updates from Money Saving Mom® and mine Instructions for frozen cooking free!

Read the newer post

«Hot Words Game only $ 6.68!

Read the older post
Free Homeschool Curriculum & Resources | Huge list of 29 freebies! »


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here